معمولا بعضی از افراد به طور طبیعی دارای لب کم حجم و کوچک می باشند. بعضی از این افراد از روش های فرم دهی لب برای حجیم تر کردن لب خود استفاده می کنند تا زیبایی لب های خود را دو چندان کنند. پروتز لب، تزریق ژل و چربی از جمله روش هایی است که برای فرمدهی لب، مورد استفاده قرار می گیرند.

تزریق ژل:

برای حجم دهی و فرم دهی به لب از فیلر های گوناگونی استفاده می گردد که رایج ترین آنها فیلر های “هیالورونیک اسید” می باشد. هیالورونیک اسید، ماده ایست که بطور طبیعی در بدن وجود دارد. بنابراین احتمال عارضه و بروز واکنش حساسیتی در تزریق هیالورونیک اسید بسیار کم می باشد. ماندگاری این فیلر (ژل) در لب به طور میانگین حدود 6 ماه (در بعضی افراد حدود ۸ ماه تا یک سال) است که در افراد مختلف تفاوت های جزئی در این مدت ممکن است وجود داشته باشد. پس از تزریق فیلر، هر چه بیشتر آب بنوشید، میزان این ماندگاری تا حدی افزایش می یابد. از مزایای فیلر های هیالورونیک اسید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- کنترل کامل روی حجم نهایی لب
2- امکان تزریق در جلسات مکرر تا رسیدن به حجم مورد نظر
3- سهولت در از بین بردن ناهمواری های احتمالی تزریق ژل
4- کبودی کمتر
5- ماندگاری قابل قبول

تزریق این نوع فیلر ها با استفاده از نیدل های ظریفی (سوزن) صورت می گیرد و بصورت سرپایی انجام می شود. قبل از تزریق، لب را به صورت موضعی با کرم و یا تزریق لیدوکایین بی حس می کنند. در نتیجه، مراجعه کننده در طول تزریق ژل، هیچ دردی احساس نخواهد کرد.
در گذشته از فیلر های دیگری مانند کلاژن و سلیکون مایع نیز برای حجم دهی به لب استفاده می شد که با توجه به عوارض کمتر فیلر های “هیالورونیک اسید”، امروزه استفاده از فیلرهای کلاژن و سیلیکونی، بسیار محدود شده است.