بهترین روش پاک کردن تاتو

در طی سالیان سال؛ تاتو، طرحی دائمی بر روی پوست محسوب می‌ شد که پاک‌ کردن آن را محال می‌ دانستند اما با پیدایش تکنولوژی لیزر، پاک‌ کردن تاتو نیز امکان پذیر گردید.
به منظور محو تاتو، جز لیزر راههای ارزان‌ تری هم تبلیغ می‌ شوند که البته استفاده از آنها چندان به صلاح نیست و بهتر است قبل از انجام هریک با متخصص پوست مشورت نمود. از جمله این راهکارها، می‌توان به استفاده از کرم‌ های پاک‌ کننده تاتو، سوزاندن یا پیوند پوست اشاره کرد.
لیزر بهترین روشی است که در حال حاضر برای محو تاتو به کار می‌ رود. نور لیزر از روی پوست عبور می‌ کند و در زیر پوست به جوهر تاتو می‌ رسد و ترکیب رنگدانه‌ های آن را می‌ شکند. دفع این رنگدانه‌ ها از بدن چند هفته‌ ای طول می‌ کشد.
برای از بین بردن تاتو، به چندین جلسه لیزر نیاز است که حتما باید به‌ وسیله متخصص پوست انجام شود. هر جلسه معمولا چند دقیقه بیشتر طول نمی‌ کشد اما قبل از آن، فرد باید آماده شود. بی‌حسی موضعی ناحیه، استفاده از عینک محافظ مخصوص هنگام عمل و استفاده از ضد آفتاب بعد از لیزر، از جمله نکاتی است که باید رعایت گردد. بعد از ۷ تا ۱۲ جلسه لیزر، می‌ توان مطمئن بود که تاتو کاملا محو می‌ شود. بین هر جلسه نیز باید بین ۴ تا ۸ هفته فاصله گذاشت.
رنگ‌ های مشکی، آبی و قهوه‌ ای راحتتر از سایر رنگ‌ های تاتو قابل پاک‌ کردن هستند اما رنگ‌ هایی مانند قرمز، سبز، زرد، نارنجی و سفید به سختی پاک می‌ شوند و برای محو کردن آنها لازم است از رنگ‌ های تیره روی آنها دوباره استفاده کرد.
گرچه استفاده از لیزر در حال حاضر بهترین روش پاک‌ کردن تاتو محسوب می‌ شود اما هزینه بالای آن، برحسب رنگ و سایز تاتو و تخصص فرد به کارگیرنده لیزر تفاوت دارد، بسیاری از متقاضیان پاک‌ کردن تاتو را فراری می‌ دهد. از طرفی استفاده از لیزر برای پاک‌ کردن تاتو بدون عارضه نیست. درد هنگام انجام لیزر، سوزش و سرخی ناحیه تا چند هفته بعد از انجام عمل و مشکلات نادرتری نظیر باقی‌ماندن جای زخم، روشن یا تیره شدن پوست و… نیز ممکن است بروز کند.
روش دیگر پاک کردن تاتو، استفاده از تابش نور شدید با بلندی موج ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ نانومتر به محل تاتو است. در افرادی که پوستی تیره‌ رنگ دارند، ممکن است استفاده از این روش باعث تیره یا روشن‌ تر شدن رنگ پوست ناحیه تاتو بعد از محو طرح، شود.
روش کشیدن تاتو، چیزی شبیه به دندان کشیدن است. ابتدا محل را بی‌ حس می‌ کنند، سپس به روش جراحی، تاتو را برمی‌ دارند و در صورت نیاز پوست را پیوند می‌ زنند.
در روش درم ابریژن، پوست لایه‌ به‌ لایه برداشته می‌ شود تا تاتو کاملا پاک شود. این روش کمی دردناک است و ماهها زمان می‌ برد تا پوست بهبود یابد.
در مورد کرم‌ های پاک‌ کننده می توان گفت که برخی کرم‌ ها می‌ توانند تاتو را پاک کنند اما تبلیغاتی که در این زمینه انجام می‌ شود، پایه علمی ندارند و شعارهایی دروغین هستند. اگر اصرار دارید از این نوع کرم‌ ها استفاده کنید؛ با نظر پزشک، مارک شناخته‌ شده‌ ای انتخاب نمایید، زیرا برخی از انواع آنها حاوی مواد شیمیایی خطرناکی هستند که سلامت را به خطر می‌ اندازند.