لیزر در موهای زاید

يکي از بيشترين موارد کاربرد ليزر برداشت موهاي زائد است و در واقع روش انتخابي براي رفع دائمي فوليکول هاي موهاي زائد ، تيره و ترمينال يا انتهايي است . ليزر بر الکتروليز ارجح است چون سريع تر و موثرتر و درد آن کمتر است . در مقايسه با الکتروليز مدت زمان هر جلسه و تعداد جلسات در درمان با ليزر کمتر است . از اين گذشته با ليزر مي توان مناطق وسيعي از پوست را بدون درد و در کمترين زمان ممکن درمان نمود . ميانگين 7-5 جلسه درمان با ليزر تا 50% کاهش مو به همراه داشته است .

نحوه اثر :

   نور ليزر توسط رنگدانه فوليکول مو (ريشه مو) جذب مي گردد . بنابراين اگر فوليکول مو رنگدانه نداشته باشد مثل موهاي سفيد و بور و خاکستري ليزر روي آن بي تاثير است . و گرماي توليد شده به سلول هايي که باعث رشد مو مي شوند منتشر شده و باعث تخريب آنها مي شود . درمان با ليزر اغلب بمدت 3-1 ماه باعث کاهش ريشه موها بصورت کامل ولي موقت مي شود و به دنبال آن فقدان مو بصورت نسبي ولي دائم داريم . در واقع نتيجه درمان با ليزر شامل :

1)موهاي کمتر

2)موهاي نازکتر

3)سرعت کم رشد موها

4)موهاي روشن تر

مواردي که بيماران قبل از شروع درمان با ليزر بايد به آن توجه کنند:

1)رنگ مو و نوع پوست : بهترين انتخاب ليزر ،فردي است که موهاي تيره و پوستي روشن دارد و انتخاب متوسط براي ليزر ، فردي با موهاي نازک و قهوه اي روشن که در طرفين گونه ها پر تراکم تر است و انتخاب بد براي ليزر فردي با موهاي مور يا خاکستري که ليزر قادر به نابودي آنها نيست . ليزر موهاي زائد در تمامي انواع پوست قابل اجراست .

2)سوابق طبي: بيماراني که انتظارات غير واقع گرايانه يا منع طبي دارند نبايد براي انجام ليزر انتخاب شوند .

3)آگاه نمودن پزشک معالج از شرح درمان هاي گذشته و داروهاي موضعي

4)ضرورت اجراي 7-5 جلسه درمان تا ميانگين رفع موهاي زائد افزايش يابد .

5)ميزان بهبودي در افراد مختلف متغير است .

6)خطر بروز پررنگ شدن يا کم رنگ شدن پوست محل ليزر شده که بعد از يک ماه به وجود مي آيد ولي بندرت باقي مي ماند .

7)احتمال بروز درد که ميزان آن به نحوه تابش ، ضخامت مو و تراکم آن در موضع درمان بستگي دارد.

8)فواصل درمان بر حسب محل ، خصوصيات فردي و نژادي بيمار از حدود 8-3 هفته مي باشد .

9)موهاي محل قبل درمان تراشيده شود به طوري که محل موها نمايان باشد . اگر مو تراشيده نشده باشد باعث ايجاد سوختگي در پوست و موجب درمان ناقص مي گردد .

10)پرهيز از نور خورشيد ، اگر فردي برنزه کرده است انجام ليزر تا محو کامل تيرگي پوست به تعويق افتد چون خطر بروز لک بعد از ليزر افزايش مي يابد .

11)استفاده از کرم موبر 3-2 هفته قبل از شروع درمان ممنوع است .

12)اگر بيمار سابقه تبخال راجعه و مکرر دارد حتما به پزشک معالج اطلاع دهد .

13)استفاده از کرم بي حس کننده موضعي يک ساعت قبل از درمان براي کاهش درد در محل عمل

14)بهتراست خانم هاي باردار بعد از پايان بارداري اقدام به ليزر براي رفع موهاي زائد نمايند .

عوارض و اثرات جانبي ليزر در برداشت مو:

15)قرمزي صورت براي چندين ساعت پس از درمان . اگر قرمزي يا درد بعد از 24 ساعت باقي ماند بايد پزشک معالج مطلع گردد. بعد از محو شدن قرمزي بيمار مي تواند به آرايش صورت ادامه دهد .

16)تا 48 ساعت از مواجهه با نور خورشيد بپرهيزد و حمام آفتاب نگيرد.

17)رفع موهاي زائد ممکن است به سرعت اتفاق نيفتد و پس از گذشت 3-1 روز پس از درمان ريزش نمايد .

18)اگر در محل درمان تغيير رنگي پديد آمد به اطلاع پزشک معالج رسانده شود .

19)در بيماراني که با شدت مناسب ليزر درمان مي شوند قرمزي و يا ورم اطراف فوليکولهاي مو ديده مي شود که به طور ممعمول چند ساعت طول مي کشد .

20)احتمال ايجاد عفونت و يا جوشگاه محل عمل بسيار کم است .

21)در صورت سوختگي خفيف و يا ايجاد قرمزي در محل درمان مي توان از کيسه يخ و ضد درد خوراکي استفاده کرد

انجام ليزر موهاي زائد بايد توسط متخصص پوست و مو صورت پذيرد که با آگاهي کامل نسبت به ساختمان و رشد مو ، عوامل طبيعي و غير طبيعي تاثير گذار بر موهاي نقاط مختلف بدن و آگاهي به فيزيک ليزر و نحوه استفاده و نوع دشتگاه ليزر و انتخاب پارامترهاي درماني مناسب اقدام به از بين بردن موهاي زائد نمايد .

پيش بيني دقيق نتايج درمان در افراد مختلف مشکل است . اگر چه پزشک خود را متعهد به انجام ليزر به عالي ترين نحو مي داند و تلاش خواهد کرد که نتايجي را که از نظر زيبايي مد نظر بيمار مي باشد فراهم نمايد ولي نمي توان نتيجه نهايي درمان را تضمين نمود .

© کپی رایت - سایت تخصصی دکتر ابتهال بهبهانی